Με νίκη έκλεισε το 2021 η ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ

Με νίκη κλείνει το 2021 η ομάδα μας, νικώντας εκτός έδρας τον Τήρων Αγίων Θεοδώρων, με 64-72.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα , μιας και για 3 δεκάλεπτα ελέγχαμε πλήρως τον αγώνα, με διάφορες που κυμαινόταν στους 15-20.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα, μπήκαν στο παιχνίδι με το γκάζι πατημένο και πήραμε γρήγορα διψήφια διαφορά. Με έναν εκπληκτικό Τριτσάρη (10 πόντους, 4 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ σε αυτό το σημείο) προηγηθήκαμε 10-27 στο δεκάλεπτο.

Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση, αλλά και η -πρωτοφανής- αστοχία στις βολές (μόλις 4/15) δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε μεγαλύτερη διαφορά.

Με τον Χατζησταματη ,τον Βάση και τον Τρύπα να μοιράζουν ασίστ, τους Παρβαντώνη και Δρόσο να “βομβαρδίζουν” από την περιφέρεια και τους Γεωργαδάκη, Λάμπρου να είναι ασφυκτικοί στην άμυνα, στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στο +21(46-67 με τρίποντο του Παρβαντώνη). Όμως, εσφαλμένα θεωρήσαμε πως το παιχνίδι τελείωσε, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να μειώνουν συνεχώς στο σκορ, μέχρι το τελικό 64-72.

Διψηφιοι ήταν οι Χατζησταματης (10π., 7 ασίστ, 5 ριμπ), Παρβαντώνης (15π., 5 ριμπ) και Τριτσάρης (double double με 16π., 13 ριμπ. , 4 κλεψίματα)

Δεκάλεπτα: 10-27, 27-41, 42-58, 64-72

Α.Σ. ΤΗΡΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ (Τσομπάνος): Μουστάκας 11(3), Τσαντήλας 4, Φουστέλης, Μανιάτης 14(1), Βασιλόπουλος, Δεκαβάλλας 1, Καλεμτζάκης 12(2), Δανίκας 14, Ζαχαρόπουλος, Ζαχαριάδης 8, Καδηγιαννόπουλος, Βαρσάμης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης):  Δημήτρης Βάση 2 , Μιχάλης  Δρόσος  8(2), Γιώργος Τρύπας 3(1) , Γιάννης Γεωργαδάκης 2, Παντελής Τριτσάρης 16(2) ,  Λευτέρης Παρβαντώνης  15(4) , Γιώργος Χατζηγιακουμής 5 , Νίκος Καλής    ,  Πασχάλης Δρόσος  ,  Πέτρος Λάμπρου 7(1)  , Πέτρος Καραθωμάς  4, Αντώνης Χατζησταμάτης 10(2)