Το Μαθητικό - Παιδικό Φεστιβάλ Τέχνης στην Κω - Δείτε το πρόγραμμα

Το Μαθητικό - Παιδικό Φεστιβάλ Τέχνης στην Κω - Δείτε το πρόγραμμα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΩΝ 2019

 

 

 ΜΑΘΗΤΙΚΟ – ΠΑΙΔΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΕΧΝΗΣ

Συνδιοργάνωση ΔΟΠΑΒΣ-ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΩ

 

Δευτέρα 24 | 20:00

Ομήρου Οδύσσεια

Θεατρική παράσταση για μεγάλα παιδιά και εφήβους

Μικρός Βορράς

Ρωμαϊκό Ωδείο

Τρίτη 25 | 11:00 & 18:00

 “Σκοτώνοντας τον Ουίλιαμ”

 Θεατρική ομάδα 1ου Γυμνασίου Κω

Χειμερινός Ορφέας

Τετάρτη 26|17:00-19:00 και 19:00-21:00

Open day εκπαιδευτικής ρομποτικής

Εργαστήρια Ρομποτικής για παιδιά από 6-9 και από 9-12 ετών

Διοργάνωση: Πολιτιστικό Πάρκο Αθηνών

7ο Δημοτικό Σχολείο Κω

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής

Πέμπτη 27 Ιουνίου|11:00-12:30

Ήρθε πάλι καλοκαίρι!

Δημιουργικά παιχνίδια για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας με παρουσία εμψυχωτών και μασκότ.

Πλατεία Κονίτσης

Παρασκευή 28| 21:00

Προβολή ταινιών μικρού μήκους ( “Ηρώ”, “Χριστίνα”, “Fortress Europe”)

Εσπερινό Γυμνάσιο- Λύκειο Κω

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 29 | 20:00

 Ο Κουκουμπλής και άλλα παραμύθια

Θεατρική παράσταση για παιδιά από 3 χρονών και πάνω

Μικρός Νότος

Ρωμαϊκό Ωδείο

Τρίτη 2 Ιουλίου | 20:30

 “Ο Σιμιγδαλένιος”

Θεατρική ομάδα 1ου ΓΕΛ Κω “Ιπποκράτειο”

Πολυχώρος Σφαγείο

Πέμπτη 4 Ιουλίου | 20:00

Play on! Η παράσταση συνεχίζεται”

Θεατρική παράσταση από το Γυμνάσιο Ζηπαρίου

Χειμερινός Ορφέας

Δευτέρα 8 Ιουλίου | 20:00

Play on! Η παράσταση συνεχίζεται”

Θεατρική παράσταση από το Γυμνάσιο Ζηπαρίου

Δημοτικό Σχολείο Κεφάλου

 ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΡΙΝΩΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΩΝ 2019

Ιούνιος

Τρίτη 4 Ιουνίου | 21:00

“Άρωμα Ιταλίας”

Προβολή ταινίας- αφιέρωμα στον Ιταλικό Κινηματογράφο

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

 

Κυριακή 9 Ιουνίου |19:30

Έκθεση Ζωγραφικής των μαθητών της Μαρίας Βαμβακούση- Παρουσίαση Βιβλίου του Γιώργου Αγγελόπουλου

Μύλος- Λάμπη

Κυριακή 9| 19:30

“Ψυχές και Σώματα”

Παράσταση Χορού

Εργαστήρι Χορού και Σωματικής Ευεξίας “Artista de danca” & Σωματείο Χορού “Aκροβάτης”

Θεατράκι Ευαγγελίστριας

 

Τρίτη 11 Ιουνίου | 21:00

“Άρωμα Ιταλίας”

Προβολή ταινίας- αφιέρωμα στον Ιταλικό Κινηματογράφο

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Σάββατο 15 | 20:00

“Παρουσίαση παραδοσιακών χορών απ’ όλη την Ελλάδα”

“ΘΕΟΚΡΙΤΟΣ”

Πάρκο Κ. Κιαπόκα, Ζηπάρι

 Κυριακή 16| 19:30

 Παρουσίαση παραδοσιακών χορών

Μ.Π. & Ε.Σ. Πυλίου «Ο ΑΠΕΛΛΗΣ»

Π.Κ. Πυλίου « Γαληνός Φλάσκος»

Τρίτη 18 Ιουνίου | 21:00

“Άρωμα Ιταλίας”

Προβολή ταινίας- αφιέρωμα στον Ιταλικό Κινηματογράφο

KI.ΛΕ.ΚΩ.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Σάββατο 22- Τετάρτη 26 |18:00- 22:00

«ΖΩΓΡΑΦΙ..ζουμε»

Έκθεση Ζωγραφικής των μαθητών της Μαρίας Καρατοσίδη

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Εγκαίνια: Σάββατο 22 | 19:30

Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί μουσικά από τους: Αλέξη Παντελίδη και Βασίλη Κούκουρα.

Κυριακή 23 | 20:00

             Αναβίωση του εθίμου του Φανού και του Κλήδονα

             Π. Σ. Κεφάλου «ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ»

             Καμάρι-Κέφαλος

             Αναβίωση του εθίμου του Φανού και του Κλήδονα | 20:00

            Μ.Π. & Ε. Σ. Πυλίου «Ο ΑΠΕΛΛΗΣ»

            Πλατεία Αγίου Νικολάου- Πυλί

            Αναβίωση του εθίμου του Φανού και του Κλήδονα |20:30

            Λύκειο Ελληνίδων, Παράρτημα Κω

            Πλατεία Ελευθερίας

Τρίτη 25 Ιουνίου | 21:00

“Άρωμα Ιταλίας”

Προβολή ταινίας- αφιέρωμα στον Ιταλικό Κινηματογράφο

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Κυριακή 30 |19:00

Τσουβαλοδρομίες- Αυγοδρομίες

Παραδοσιακά παιχνίδια για παιδιά

Π. Σ. « Η ΠΡΟΟΔΟΣ»

Παραδοσιακό Σπίτι Αντιμάχειας

Κυριακή 30 |20:30

Εκδήλωση για το κλείσιμο της Λυκειακής Χρονιάς

Λύκειο Ελληνίδων Καρδάμαινας

Θεατράκι Καρδάμαινας

Ιούλιος

 Τετάρτη 3| 20:30

Συναυλία με τη Μαρίζα Ρίζου

Πλατεία Καζούλη

Σάββατο 6| 19:00

“Θερινή Συναυλία”

Συναυλία με τους μαθητές της σχολής Μουσικής της Μαρίας Ορφανουδάκη

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 6| 20:00

Γιορτή Βοσκού

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Π.Σ. “ Η ΠΡΟΟΔΟΣ”

Παραδοσιακό Σπίτι- Αντιμάχεια

 

Παρασκευή 12 | 19:00

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Δημιουργικών Δραστηριοτήτων

Ε.Γ.Ε. Παράρτημα Κω

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 13 | 20:30

Παραδοσιακό Γλέντι

Π. Σ. Θεσσαλών  Κω “ Ο ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ ΚΑΜΠΟΣ”

Θεατράκι Ευαγγελίστριας- Ασφενδιού

Κυριακή 14 | 21:00

Μουσικό αφιέρωμα στο Θάνο Μικρούτσικο

Συναυλία με τη Φιλαρμονική του Δήμου της Κω

Πλατεία Ανταγόρα

Δευτέρα 15- Τετάρτη 17

Τριήμερο αφιερωμένο στην αστρονομία για μεγάλους και παιδιά

Δευτέρα 15 - Τρίτη16 | 19:00

«Φέρνουμε τον έναστρο ουρανό σε σας»

Εκδήλωση αστρονομίας σε Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο και παρατήρηση με τηλεσκόπιο

Πλατεία Ανταγόρα

Ώρες προβολών: 19:00 - 00:00

Τετάρτη 17 |  από τις 16:45

Παιχνίδι διαστημικού θησαυρού για τρεις ηλικιακές ομάδες παιδιών (4-6) – (7-9) –( 10-12)

Ομάδα: “Athens for Kids

 Ώρες δραστηριοτήτων:17:00- 18:00 (4-6 ετών), 18:00 -19:30 (7-9 ετών ), 19:45- 21:15 (10-12ετών)

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής

Τρίτη 16 | 20:30

Η Πεντάμορφη και το  Τέρας

Θεατρική παράσταση για παιδιά

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

Προπώληση: Βιβλιοπωλείο Έκφραση

Παρασκευή 19| 20:30

Συναυλία με τους String Demons

Πλατεία Ανταγόρα

Σάββατο 20 |20:00

“Χορεύοντας στα κύματα του Αιγαίου”

Λύκειο Ελληνίδων Κω

Θερινός Ορφέας

Κυριακή 21 | 21:00

Η Κέφαλος όπως παλιά

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Π.Σ. Κεφάλου

Θεατράκι (Τσιγγούρα) – Κέφαλος

Κυριακή 21 | 21:00

“Θεσσαλικό Πανόραμα”

Μουσικό αφιέρωμα στους κορυφαίους Θεσσαλούς του λαϊκού τραγουδιού, από την ορχήστρα “Tσιτσάνη”

Π. Σ. Θεσσαλών Κω “ Ο ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ ΚΑΜΠΟΣ”

Πλατεία Ανταγόρα

 

Κυριακή 21 |21:00

O πρίγκηπας Λεμόνης και η όμορφη Κρεμμύδω”

Θεατρική παράσταση για παιδιά

Θέατρο του Βορρά

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

Προπώληση: Βιβλιοπωλείο Έκφραση

Τρίτη 23 | 20:30

“Αβάντι μαέστρο….ρεμπέτικα”

Ένα μουσικό ταξίδι σκιών και λαϊκής ορχήστρας για μικρούς και μεγάλους. Συμμετέχουν οι: Αγάθωνας, Ηλίας Καρελλάς, Κατερίνα Τσιρίδου, Νίκος Πρωτόπαππας και σπουδαίοι μουσικοί.

Πλατεία Ανταγόρα

Τετάρτη 24 | 20:00-24:00

Σινεμά και πραγματικότητα: οι λέξεις των πραγμάτων

Προβολή ταινιών του Ιταλού σκηνοθέτη Mario Brenta, υπό την αιγίδα του Ιταλικού Μορφωτικού Ινστιτούτου Αθηνών

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ & Ελληνοιταλικός Πολιτιστικός Σύλλογος Λέρου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο

Τετάρτη 24 | 22:00

Συναυλία με το Γιάννη Χαρούλη

Α.Σ. Π.Α.Ο. ΚΩ

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

Πέμπτη 25 | 21:00

“Ευμενίδες”

Παράσταση αρχαίου δράματος, παραγωγής  Εθνικού Θεάτρου

Ρωμαϊκό Ωδείο

Παρασκευή 26| 21:00

“ Η Ευθαλία του Γαλατά”

Συλ. Μικρασιατών Κω “Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ”

Ρωμαϊκό Ωδείο

Παρασκευή 26 - Κυριακή 28 | 17:00- 23:00

Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης 3Χ3

“ Kos 3 on 3 Basketball Festival”

A.Σ. ΦΟΙΒΟΣ

Πλατεία Ανταγόρα

Κυριακή 28 | 21:00

 “Αφιέρωμα στο Γιάννη Πουλόπουλο”

Σ.Φ.Μ. “AΡΙΩΝ”

Άγιοι Ανάργυροι- Καρδάμαινα

Δευτέρα 29 | 21:00

Συναυλία με τον Κωστή Μαραβέγια

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

Προπώληση: Βιβλιοπωλείο Έκφραση

Τρίτη 30 | 21:00

“Ταξιδιωτικόν  ΙΙ”

Ένα μουσικό ταξίδι με φυσαρμόνικα/ φλογέρες μπαρόκ και πιάνο. Με τους Μάνο Αβαράκη και Σοφία Καμαγιάννη.

Ρωμαϊκό Ωδείο

Τετάρτη 31 | 20:30

“Τα τετράδια της Ανζέλ Κουρτιάν”

Θεατρική παράσταση με τη Χριστίνα Αλεξανιάν

Δ.Ο.Π.Α.Β.Σ. & Ε.Γ.Ε. Κω

Ρωμαϊκό Ωδείο

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

 

Πέμπτη 1 Αυγούστου | 20:30

“Το ταξίδι του Οδυσσέα για τη Σύμη”

Παρουσίαση του βιβλίου του Τζώρτζη Μηλιά

Π.Ο. Κώων “ O ΦΙΛΗΤΑΣ”

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 3 – Κυριακή 4 | 19:00- 21:00

Συναυλία, καλλιτεχνικές δραστηριότητες και έκθεση έργων

Κέντρο Καλλιτεχνικών Σπουδών “ART & MUSIC

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 3| 21:30

Συναυλία με την Άλκηστη Πρωτοψάλτη

Α.Σ. Κω “ΕΥΔΑΜΟΣ”

Μαρίνα, Kως

Τιμή εισιτηρίου:

Κυριακή 4 | 20:00

Γιορτή καλοκαιριού

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Π.Σ. «ΠΡΟΟΔΟΣ» & « Α.Σ. ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ»

Πρώην Δημοτικό Σχολείο Μαστιχαρίου

Δευτέρα 5- Κυριακή 11 |20:00

             Έκθεση Ζωγραφικής  Κώων ερασιτεχνών ζωγράφων

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Εγκαίνια: Παρασκευή 2 Αυγούστου

 Ώρες: 19:00- 21:00

Δευτέρα 5 |21:30

“Τρείς φόνοι…καμία κηδεία”

Θεατρική παράσταση με τους Κώστα Αποστολάκη, Σπύρο Πούλη, Κατερίνα Μπιλάλη

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

 

Τετάρτη 7- Πέμπτη 8 | 20:00- 22:30

Προβολή ντοκιμαντέρ

ΙΔΙΣΜΕ

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Πέμπτη 8 |20:30

“Pink Fong Baby Shark Live Musical”

Παιδική μουσική Παράσταση

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

Σάββατο 10 | 20:30

Παρουσίαση των βιβλίων του Π. Νούτσου

Π. Ο. Κώων “O ΦΙΛΗΤΑΣ”

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 10 | 21:00

Μέλι και Λουκουμάδες

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Α.Σ. ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ

Μύλος Αντιμάχειας

Σάββατο 10 | 22:00

Συναυλία με την Ελένη Φουρέιρα και τους Αλκατράζ

Νέο Στάδιο Ανταγόρας

 

Κυριακή 11 | 20:00

Τα λουστικά του μωρού

Θεατρική απόδοση εθίμου της Κω

 Λύκειο Ελληνίδων Κω

Χειμερινός Ορφέας

 

Δευτέρα 12 | 21:00

“Ρένα”

Θεατρική παράσταση του Αύγουστου Κορτώ, με την Ηρώ Μανέ, τον Άγη Εμμανουήλ, τον Κωνσταντίνο Φάμη και το Μιχάλη Αβρατόγλου

ΔΗΜ.Θ.ΠΕΙΡΑΙΑ

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Τιμή εισιτηρίου:

            

Σάββατο 17| 21:00

 “Μια βραδιά στην πόλη”

Συναυλία με την Ευανθία Ρεμπούτσικα, την Έλλη Πασπαλά και την Dilek Koc

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κυριακή 18 | 21:00

Νησιώτικη Βραδιά

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Π.Σ. Καρδάμαινας “Η Αργώ”

Θεατράκι- Λιμάνι Καρδάμαινας

Δευτέρα 19- Πέμπτη 29 |19:00

“Φύσις εξαρκέει πάντα πάσιν”

Έκθεση ζωγραφικής της Γεωργίας Μπλάτσιου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Eγκαίνια: Δευτέρα 19, 19:00

Ώρες: 11:00- 13:00   -   19:00- 21:00

Δευτέρα 19 | 21:00

Guitar Galaxy

Moυσική παράσταση με κιθάρα, με τον διεθνούς φήμης κιθαρίστα “Παναγιώτη Μάργαρη”.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Τιμή εισιτηρίου:

              Τρίτη 20 | 21:00

              “Οι Στοιχειωμένοι”, του Δημήτρη Μαραμή. Με τους: Αργυρώ Καπαρού, Θοδωρή      Βουτσικάκη, Βασιλική Καρακώστα, Ελένη Δημοπούλου και Βασίλη Δημακόπουλο

               Μουσικοθεατρική παράσταση

               Ρωμαϊκό Ωδείο

Τέταρτη 21 Αυγούστου |20:30

Αφιέρωμα στη τζαζ μουσική με το Δημήτρη Καματερό και τη Μαρίσα Αθητάκη

Πλατεία Κονίτσης

Παρασκευή 23 | 21:00

Συναυλία με τις: Πόπη Ξυλουρά και Μαρία Μιχαλάκα

Πλατεία Καζούλη

Σάββατο 24 Αυγούστου | 20:00

Γιορτή Κρασιού

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Μ.Π.Σ. Ασφενδιού “ΘΕΟΚΡΙΤΟΣ”

Ευαγγελίστρια- Ασφενδιού

Τρίτη 27 | 18:00

Αναπαράσταση του τρύγου

Λύκειο Ελληνίδων Κω

Κτήμα Τριανταφυλλόπουλου

Μινιέρα

 

Tρίτη 27| 20:30

Συναυλία με τις Κρυφές Αλήθειες

Πλατεία Καζούλη

Τετάρτη 28 | 20:30

“Τα χειρόγραφα των μαΐστόρων”

Παρουσίαση βιβλίου του Ηλία Κόλλια

Πνευμ. Ομ. Κώων “O ΦΙΛΗΤΑΣ”

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Πέμπτη 29| 21:00

“Κινηματογραφική μουσική στην κιθάρα”

Συναυλία με τους: Μουσταφά Παιζάνογλου και Αλέξη Παντελίδη

Ρωμαϊκό Ωδείο

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 20 | 21:00

“Προβολή ιταλικών ταινιών μικρού μήκους”

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Παρασκευή 27 -  Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου |10:00

2ο Bachata King Festival

Φεστιβάλ χορού

Ξενοδοχείο Κυπριώτης

Έναρξη: Παρασκευή 27/5: 10:00

    Λήξη: Κυριακή 29/5 : 22:00

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου | 12:00

Έκθεση Αγιογραφίας και Ζωγραφικής Ενηλίκων

Μ.Π.Σ. Ασφενδιού “ΘΕΟΚΡΙΤΟΣ”

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Σάββατο 5| 19:30

Παραδοσιακά Χοιροσφάγια

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα

Μ.Π.Ε.Σ. Πυλίου “Ο ΑΠΕΛΛΗΣ”

Πλ. Αγ. Νικολάου- Πυλί

 

 

ice_screenshot_20190622-090723.png

Manolis Xatziantoniou desk