Δεν είναι η πρώτη φορά που τονίζεται η έλλειψη ενσυναίσθησης και παιδείας από συμπολίτες μας αλλά ακόμα και από επισκέπτες του νησιού μας.
Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί, σε όλο το οδικό δίκτο στο νησί και όχι μόνο στην πόλη, είναι ότι εθελοντές της ομάδας KOS WE CARE, μέσα σε μία ώρα τις προηγούμενες ημέρες, συγκέντρωσαν 35 σακούλες σκουπιδιών με απορρίμματα που βρισκόντουσαν πεταμένα στην άκρη του δρόμου στο Ψαλίδι.
Πρόκειται για ένα τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει το νησί, με την εικόνα αυτή να μην τιμάει κανέναν πολίτη, καθώς όσους εργαζομένους και να έχει η υπηρεσία καθαριότητας αλλά και όσοι εθελοντές να θέλουν να προσφέρουν, η ρίψη των αντικειμένων στους δρόμους είναι καθημερινό φαινόμενο, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες που ο πληθυσμός του νησιού είναι σαφώς μεγαλύτερος.