Το πρόγραμμα των Θερινών Ιπποκρατείων 2020 - Ξεκινούν στις 15 Ιουλίου

Το πρόγραμμα των Θερινών Ιπποκρατείων 2020 - Ξεκινούν στις 15 Ιουλίου

                         ΘΕΡΙΝΑ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΑ 2020

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2020

 

ΙΟΥΛΙΟΣ

 

Τετάρτη 15- Τετάρτη 22

«Έκθεση μεταξωτής δημιουργίας της Κω»

Εγκαίνια έκθεσης: Τετάρτη 15| 19:00-21:00

Ώρες λειτουργίας: 16,17,18,19/7: 11:00-13:00 και 19:00-21:00

                                       20,21,22/7: 19:00-21:00

Λύκειο Ελληνίδων, Παράρτημα Κω

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

 

Πέμπτη 16|21:00

Συναυλία JazzMουσικής

Υπεύθυνος Ορχήστρας: Δημήτρης Καματερός

Πλατεία Κονίτσης

Σάββατο 18|20:00

«Πράσινη πολυθρόνα»

Παρουσίαση του βιβλίου του Ευάγγελου Μπρίκα

ΠνευματικόςΌμιλος Κώων «ο ΦΙΛΗΤΑΣ»

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

 

Σάββατο 18|20:00

Aθλητική γιορτή με αγώνα παλαίμαχων και συναυλία για την άνοδο του Α.Ο. Πυλίου στη Γ’ Εθνική και τη συμπλήρωση 40 χρόνων από την ίδρυση του

Α.Ο.Πυλίου&Κοινότητα Πυλίου

Γήπεδο ποδοσφαίρου Πυλίου

Κυριακή 19|21:00

“Η Ελένη”, του Γιάννη Ρίτσου

Θεατρική παράσταση του Δήμου Αβδελιώδη

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Δευτέρα 20/7- Πέμπτη 27/8

Πρόγραμμα Δημιουργικής Απασχόλησης για παιδιά σχολικής ηλικίας

Ώρες: 10:00-13:00

Μέρες: Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη- Πέμπτη

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο 2242029715

 

Δευτέρα 20| 21:00

Παραδοσιακή μουσικοχορευτική εκδήλωση

Σύλλογος Φίλων Μουσικής «ΑΡΙΩΝ»

Πλατεία Ελευθερίας

 

 

Τρίτη 21|20:30

Συναυλία ποικίλης μουσικής με την Πόπη Ξυλουρά και τη Μαρία Μιχαλάκα

Ζιά

Τρίτη 21|21:00

«Το στέκι του Θανάση»

Λαϊκή Ορχήστρα της Φιλαρμονικής Δήμου Κω

Μουσική Επιμέλεια: αρχιμουσικός Θανάσης Πουλιού

Πλατεία Ανταγόρα

 

Τετάρτη 22|19:00

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Κω με τον αρχιμουσικό Θανάση Πουλιού

Ζιά- Ζηπάρι- Τιγκάκι

Τετάρτη 22|20:30

«Το βιολί που ήθελε να γίνει κοντραμπάσο»

Θεατρική παράσταση του μουσικοπαιδαγωγού Γιώργου Σακελλαρίδη, για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας

Θεατρικός Σύλλογος Δωδεκανήσου

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

 

Παρασκευή 24|19:00-24:00

Λευκή Νύχτα

Σύλλογος Επαγγελματιών και Παραγωγών Κω

Εμπορικό Κέντρο της Κω

 

Παρασκευή 24|21:00

Συναυλία rock\bluesμουσικής με το συγκρότημα “NextTime

Συντελεστές: Αλευροφάς Γιάννης, Μητροπανόπουλος Κώστας και Παναγιώτης, Ξενικός Δημήτρης και Τσακανιάς Λάκης

Πλατεία Πλατάνου

Σάββατο 25|19:00

«Κυνήγι Θησαυρού»

Κωακός Αθλητικός Όμιλος. «ΦΙΛΙΝΟΣ»- Ποδηλατικό Τμήμα

Πλατεία Ελευθερίας

 

Σάββατο 25|19:30

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Δήμου Κω με τον αρχιμουσικό Θανάση Πουλιού

Ιστορικό κέντρο της Κω

 

Σάββατο25|20:00

Αθλητική γιορτή με αγώνα παλαιμάχων και συναυλία για την άνοδο της Αναγέννησης Ασφενδιού στηνΑ’ Τοπική κατηγορία Δωδεκανήσου

Α.Σ “Αναγέννηση Ασφενδιού” & Κοινότητα Ασφενδιού

Τιγκάκι, AktiDimis

 

Κυριακή 26|17:00

Αθλητική γιορτή της ΑΕ Δικαίου για την άνοδο της στη Γ’ Εθνική

17:00 : Αγώνας επίδειξης τμημάτων υποδομών

18:00: Αγώνας παλαιμάχων

19:00 : Βραβεύσεις παλαιών αθλητών, προέδρων και φετινής αντρικής ομάδας

21:00: Μουσική εκδήλωση

Α.Ε. Δικαίου, Κοινότητα Πυλίου και Κοινότητα Ασφενδιού

Γήπεδο μπάσκετ Πυλίου

 

Κυριακή 26|20:30

Χορευτική παράσταση για το κλείσιμο της Λυκειακής χρονιάς

Λύκειο Ελληνίδων, Παράρτημα Καρδάμαινας

Θεατράκι Καρδάμαινας

Δευτέρα 27| 20:00

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Ηρακλειδών με τον αρχιμουσικό Νίκο Γκαναβούρα

Αντιμάχεια

Δευτέρα 27|20:30

«Ο φίλος μου το Νερό»

Θεατρική παράσταση για παιδιά από 2 ετών

Από το εικαστικό θέατρο κούκλας «Πράσσειν Άλογα»

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Τρίτη 28|21:00

«Αφιέρωμα στον Μ. Σογιούλ και στον Αττίκ»

Συναυλία με τον Λευτέρη και την Μαρία Πουλιού

Υπεύθυνος Ορχήστρας: Λευτέρης Πουλιού

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

 

Τετάρτη 29|11:00

Τελετή απαγγελίας Ιπποκρατικού όρκου

Χορευτικός Καλλιτεχνικός Μορφωτικός Σύλλογος «ΧοροΚώς»

Ασκληπιείο Κω

Τετάρτη 29|20:00

Παρουσίαση βιβλίου

Ράδιο Έκφραση ‘97

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

 

Πέμπτη 30/7- Κυριακή 2/8|18:00

“Kos 3 on 3 Basketball Festival”

ΤουρνουάΚαλαθοσφαίρισης 3Χ3

Α.Σ. “ΦΟΙΒΟΣ”

Πλατεία Ανταγόρα

 

 

 

 

Πέμπτη 30 Ιουλίου| 20:30

«Ο μικρός πρίγκιπας»

Θεατρική παράσταση για παιδιά από το “Θέατρο του Βορρά”

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Με εισιτήριο

 

Παρασκευή 31|21:00

Προβολή ταινίας

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ.

Ναυτικός Όμιλος

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

 

Σάββατο 1- Σάββατο 8|20:00

Έκθεση Ζωγραφικής

ΌμιλοςΚώωνΕρασιτεχνών Ζωγράφων “Ο ΑΠΕΛΛΗΣ”

Εγκαίνια: Σάββατο 1 Αυγούστου

Ώρεςλειτουργίας: 19:00-21:00

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

 

Σάββατο 1 | 20:00

Γιορτή καλοκαιριού

Συναυλία με παραδοσιακό σχήμα με το μαέστρο Δημήτρη Πέτρου και την ορχήστρα του

Πολιτιστικός Σύλλογος Αντιμάχειας « Η ΠΡΟΟΔΟΣ»,Α.Σ.«ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ»& Κοινότητα Αντιμάχειας

Πρώην Δημοτικό Σχολείο Μαστιχαρίου

Κυριακή2|21:00

«Είμαστε ακόμα ζωντανοί»

Συναυλία με τοπικά μουσικά σχήματα

Ράδιο Έκφραση ‘97

Νέο Στάδιο Ανταγόρας

Δευτέρα 3| 20:00

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Ηρακλειδών με τον αρχιμουσικό Νίκο Γκαναβούρα

Καρδάμαινα

Δευτέρα 3| 21:00

Μουσική εκδήλωση αφιερωμένη στα τραγούδια της Μελίνας Μερκούρη, με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση της

Ε.Γ.Ε. Κω

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Τρίτη 4|20:30

«Σεργιάνι στην Κρήτη»

Μουσικοχορευτική παράσταση

Παγκρήτιος Μουσικοχορευτικός Όμιλος Παραστάσεων « Ο Μυλοπόταμος»

Θεατράκι Τσιγγούρα- Κέφαλος

 

 

Τρίτη 4 Αυγούστου| 21:00

Αφιέρωμα στη Χάρις Αλεξίου

Υπεύθυνος ορχήστρας: Αθανάσιος Σταυριανός

Πλατεία Ανταγόρα

Τετάρτη 5|20:30

«Ποιητική βραδιά»

Ανάγνωση ποιημάτων και συζήτηση

Συντελεστές: Θεοδόσης Διακογιάννης-ερευνητής και ποιητής, Λευτέρης Διακογιάννης-ποιητής και Μαρία Φρατζή- ψυχολόγος

Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα Κω

Αίθουσα εκδηλώσεων ΔΙΙΚΩ

Πέμπτη 6| 21:00

Αφιέρωμα στον Γιάννη Παπαϊωάννου και Απόστολο Καλδάρα

Με τους Ιπποκράτη Πατάκο, Κυριάκο Παππούλη και Μεχμέτ Τσελεπή

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Παρασκευή 7| 20:00

Παρουσίαση καινούριου τόμου Κωακών

Πνευματικός Όμιλος Κώων «Ο ΦΙΛΗΤΑΣ» & Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Παρασκευή 7|21.15

«Η μικρή γοργόνα»

Θεατρική παιδική παράσταση

Από την ομάδα TheatroD

Νέο Στάδιο Ανταγόρας

Με εισιτήριο

Σάββατο 8 | 21:00

΄΄Μέλι και Λουκουμάδες΄΄

Γιορτή μελιού και συναυλία με τοπικό παραδοσιακό σχήμα

Α.Σ. “ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ”& Κοινότητα Αντιμάχειας

Μύλος Αντιμάχειας

Kυριακή9 |21:00

Εκδήλωση αφιερωμένη στην Κύπρο

Λύκειο Ελληνίδων, Παράρτημα Κω

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

 

Δευτέρα 10| 20:00

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Ηρακλειδών με τον αρχιμουσικό Νίκο Γκαναβούρα

Ζιά

Τρίτη 11|20:30

Συναυλία με τις Κρυφές Αλήθειες

Υπεύθυνος Ορχήστρας: Μανώλης Θαλασσινός

Πλατεία Καζούλη

 

Τετάρτη 12|18:30

Τελετή απαγγελίας Ιπποκρατικού όρκου

Χορευτικός Καλλιτεχνικός Μορφωτικός Σύλλογος «ΧοροΚώς»

Ασκληπιείο Κω

Τετάρτη 12| 19:30

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Κω με τον αρχιμουσικό Θανάση Πουλιού

Πυλί- Μαρμάρι

 

Τετάρτη 12|20:30

«Σεργιάνι στην Κρήτη»

Μουσικοχορευτική παράσταση

Παγκρήτιος Μουσικοχορευτικός Όμιλος Παραστάσεων « Ο Μυλοπόταμος»

Πλατεία Ελευθερίας

Πέμπτη 13|20:30

Συναυλία ποικίλης μουσικής

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Βορδόχειλας Γιώργος

Θεατράκι Καρδάμαινας

Παρασκευή 14| 20:30

Συναυλία με τους “Τραβέρσο”

Συντελεστές: Ευρύκλεια Κατσάβαρου, Χριστίνα Καλοτίνη και Χάρης Καματερός

Πλατεία Κονίτσης

 

Δευτέρα 17| 20:00

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Ηρακλειδών με τον αρχιμουσικό Νίκο Γκαναβούρα

Ιστορικό ΚέντροΚω

Δευτέρα 17|20:30

Παράσταση παραδοσιακού Καραγκιόζη«Ο Καραγκιόζης και ο μαγεμένος δράκος»

Νέο Στάδιο Ανταγόρα

Με εισιτήριο

Τρίτη 18| 21:00

Αφιέρωμα στην ελληνική ρετρό μουσική

Συντελεστές: Πικιώνη Ινώ&Δημήτρης Καματερός

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

 

Τρίτη 18|20:30

Παράσταση παραδοσιακού Καραγκιόζη«Ο Καραγκιόζης και ο μαγεμένος δράκος»

Παλιό Δημοτικό Σχολείο Καρδάμαινας

Με εισιτήριο

Τετάρτη 19|20:30

Παράσταση παραδοσιακού Καραγκιόζη«Ο Καραγκιόζης και ο μαγεμένος δράκος»

Δημοτικό Σχολείο Κεφάλου

Με εισιτήριο

 

Τετάρτη 19|21:00

“Μυστικά και αποκαλύψεις”

Παρουσίαση του βιβλίου του Μίμη Δομάζου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κω (Χάνι)

Πέμπτη 20|21:30

Συναυλία με τα “Υπόγεια Ρεύματα”

Πολυχώρος Σφαγείο

Με εισιτήριο

 

Παρασκευή 21- Κυριακή 23 |18:00

“Kos 3 on 3 Basketball Festival”

ΤουρνουάΚαλαθοσφαίρισης 3Χ3

Α.Σ. “ΦΟΙΒΟΣ” και τον Α.Σ. “ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ”

Καμάρι, Κέφαλος

Παρασκευή 21| 21:00

Συναυλία σύγχρονης τζαζ μουσικής με τους Mob

Συντελεστές:Μάριος Βαληνάκης στο σαξόφωνο και στα liveelectronics, Αλέξανδρος Δελής στο μπάσο την κιθάρα και τα effects και τον Παναγιώτη Κωστόπουλο στα τύμπανα

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Σάββατο 22| 21:00

Συναυλία με τον αρχιμουσικό Νίκο Γκαναβούρα και τη Χριστίνα Καλοτίνη

Ρωμαϊκό Ωδείο

Κράτηση θέσεων:www.exas.gr

Κυριακή 23| 20:00

«Προς την τέταρτη βιομηχανική επανάσταση»

Παρουσίαση του βιβλίου του πρ. Πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Π.Νούτσου

ΠνευματικόςΌμιλος Κώων «Ο ΦΙΛΗΤΑΣ» &Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Τρίτη 25|19:00

«Ζαχαρίας Παπαζαχαρίου. Ο φωτογράφος της παιδικής μου ηλικίας»

Αφιέρωμα με έκθεση φωτογραφικού υλικού

Συντελεστής: Ειρήνη Χατζηγιακουμή

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Τρίτη 25| 19.30

Παρέλαση της Φιλαρμονικής Κω με τον αρχιμουσικό Θανάση Πουλιού

Ιστορικό κέντρο Κω

 

Τετάρτη 26 – Κυριακή 30 Αυγούστου

6ο τουρνουά αγοριών “Γιάννης Μαύρος” και 4ο τουρνουά κοριτσιών “ Xριστίνα Χανή”

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ

Γήπεδο Μπάσκετ Πυλίου

Πέμπτη 27|19:30

Τελετή ΛήξηςΠρογράμματος Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών

Πλατεία Ανταγόρα

 

Σάββατο 29| 10:00-14:00

«Μικροί μάγειρες και ζαχαροπλάστες»

Σεμινάριο μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής για παιδιά 9-14 ετών

Ράδιο Έκφραση ’97 &ΑΝΚΩ

Εγκαταστάσεις ΑΝΚΩ

Σάββατο 29| 20:00

Τιμητική εκδήλωση στη μνήμη του ιατρού και προέδρου της Δημοτικής Κοινότητας Ασφενδιού Μιχάλη Διακομανώλη

Επαρχείο Κω- Νισύρου, Κ. Ασφενδιού, Ιατρικός Σύλλογος Κω, Μ.Π.Σ.ΑΣΦΕΝΔΙΟΥ «Ο ΘΕΟΚΡΙΤΟΣ»,Λέσχη Φιλίας &ΚΕΚΠΑΠΥΑΣ

Πάρκο Κ. Κιαπόκα, Ζηπάρι

 

Σάββατο 29| 20:00

Εxotica”

ΠαράστασητηςΣχολήςχορού “BallerinasandDreamsDanceStudio”

Πολιτιστικό Πολύκεντρο Πυλίου

 

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

 

Πέμπτη 3|20:00

Νυχτερινή ποδηλατοβόλτα

Σημείο εκκίνησης: Πλατεία Ανταγόρα

 

Παρασκευή 4 - Κυριακή 6

Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης “Μεροπίς”

A.Π.Σ. “ΕΣΠΕΡΟΣ”

Παρασκευή 4|21:00

Προβολή ταινίας

ΚΙ.ΛΕ.ΚΩ.

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

Σάββατο 5

«ΒrevetKως- Κάλυμνος 200χλμ»

Αγώνας υπεραπόστασης 200χλμ

ΠοδηλατικόςΌμιλος Κω ,Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου &Ένωση Ξενοδόχων Κω

 

 

 

Σάββατο 5|21:00

«Η Μπάντα»

Προβολή ντοκιμαντέρ βραβευμένου στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

« Μάρτυρες…..100 χρόνια μετά»

Παρουσίαση του βιβλίου του συγγραφέα Νίκου Ασλανίδη

Σύλλογο Ποντίων Κω « ο Ξενιτέας»

Χειμερινός Ορφέας

 

Κυριακή 6|20:00

Ρεσιτάλ για βιολί και κιθάρα με την Τάνια Σικελιανού και τον Στάθη Σκανδαλίδη

Χώρος εκτός περίφραξης της Αρχαίας Αγοράς (πίσω από το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη)

 

Τετάρτη9|21:00

Μουσική βραδιά με τον Μουσταφά Παιζάνογλου

Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο (Χάνι)

 

Σάββατο 12|20:00

Localwinetesting

Ελεύθερου τύπου γευστικές δοκιμές

Ράδιο Έκφραση ‘97

Μαρίνα, Κως

Κυριακή 13|18:30

“24ωρος ποδηλατικός γύρος του νησιού με στόχο το ρεκόρ Guinness, με τον αθλητή Θεολόγο Τσιφτσίδη”

Ποδηλατικός Όμιλος Κω

Σημείο εκκίνησης: Πλατεία Ελευθερίας(13/9στις 18:30) και σημείο τερματισμού:Λεωφόρος Φοινίκων (14/9 στις 18:30)

 

Κυριακή 13|20:00

«Γνωριμία με τη διατροφή και τα βότανα του Ιπποκράτη»

Συντελεστές: Θεοδόσης Διακογιάννης-ερευνητής και ποιητής, Σαλώμη Ρωμανού-γιατρός και Μαρία Φρατζή- ψυχολόγος

Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα Κω

Αίθουσα Εκδηλώσεων ΔΙΙΚΩ

Δευτέρα 14|12:00

Πρωτάθλημα βετεράνων ποδοσφαίρου

Κλήρωση αγώνων

Π.Α.Ο. ΚΩ

Αθλητικό Πολύκεντρο

Σάββατο 19|10:00-18:00

«Ημέρες Δημοσιογραφίας»

Ημερίδα για τους δημοσιογράφους της Δωδεκανήσου

Ράδιο Έκφραση ‘97

Χειμερινός Κινηματογράφος Ορφέας

 

Σάββατο 19|19:30

“Πάσα στη ψυχή”

Παρουσίαση του βιβλίου του αθλητικού ψυχολόγου Αχιλλέα Υφαντίδη

Πολιτιστικό Πολύκεντρο Πυλίου

 

Κυριακή 20| 19:00

Φεστιβάλ γαστρονομίας

Θεατράκι Καρδάμαινας

Πέμπτη 24|20:00

Νυχτερινή ποδηλατοβόλτα

Σημείο εκκίνησης: Πλατεία Ανταγόρα

Παρασκευή 25|21:00

Λευκή νύχτα

Σύλλογος Επαγγελματιών και Παραγωγών Κω

Εμπορικό Κέντρο της Κω

Κυριακή 27

Αγώνας Τριάθλου στην Κέφαλο

Ποδηλατικός ΌμιλοςΚω

Κέφαλος

Κυριακή 27|19:00

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού

Φεστιβάλ γαστρονομίας

Βραβεύσεις επαναλαμβανόμενων τουριστών

Συναυλία με τη Χριστίνα Μαραγκόζη, τον Πάνο Μπλέτζα και την ορχήστρα τους

Λεωφόρος Φοινίκων

 

 

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

 

Κυριακή 4|12:00

Παρουσίαση Πρακτικών Αρχαίας Αλάσαρνας και περιήγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο

Πνευματικός Όμιλος Κώων «Ο ΦΙΛΗΤΑΣ», Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου & Κοινότητα Καρδάμαινας

Δημοτικό Σχολείο Καρδάμαινας

Σάββατο 10| 19:00

Παραδοσιακά Χοιροσφάγια

Συναυλία με τον Νίκο Παργιανό και Αλέκο Κρητικό

Μ.Π.Ε.Σ. Πυλίου “Ο ΑΠΕΛΛΗΣ”& τη Κοινότητα Πυλίου

Πλατεία Αγ. Νικολάου- Πυλί