Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ: Στην 2η θέση του Final 4 νεανίδων η ομάδα μας

Την 2η θέση στο Final-4 νεανίδων που διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο στην Κάλυμνο, κατέκτησε ο ομάδα μας.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα έχασαν στον τελικό 58-47 από την διοργανώτρια ΕΑΚΑ, έχοντας αποκλείσει στον ημιτελικό τον Κολοσσό με σκορ 47-53. Η τελική κατάταξη αφήνει μια γλυκόξινη αίσθηση στην ομάδα μας. Και αυτό γιατί με δεδομένες τις σημαντικές απουσίες των Διψελλά, Καλαμπόκη και Μυρτάι και αναλογιζόμενοι πως η 1η σκορερ μας, Φιλοθέη Φραζή, αγωνίστηκε τραυματίας, είχαμε καλή παρουσία και διεκδικήσαμε τον τίτλο μέχρι το τελευταίο λεπτό του τελικού.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ : ΚΟΛΟΣΣΟΣ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 47-53

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, όταν και προηγηθήκαμε 10-3 στο 5ο λεπτό, ενώ οι αντίπαλοι μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, με τις 2 ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και να κλείνει στο +2 (21-19).

Στο 3ο δεκάλεπτο καταφέραμε να πάρουμε διαφορά 8 πόντων (35-27 στο 28') καθώς και 39-31 8' πριν το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, 6'30'' πριν την λήξη πήραμε και διψήφια διαφορά πόντων (41-31) με καλάθι της Κωνσταντίνα Παπασεβαστού, μετά από ασίστ της Φιλοθέη Φραζή.

Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα να πανηγυρίζουν την νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 11-12, 19-21, 31-35, 47-53

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Σκουφεζή 4, Μπότσι Αλ., Δρόσου Ελβυρα 16, Κοντού, Χριστοφή, Τσαμπουνιάρη 2, Φλάσκου 2, Φραζή 24, Παπασεβαστού 3, Ηλιου 2

ΤΕΛΙΚΟΣ : Ε.Α.ΚΑ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 47-53

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα μας όταν και προηγηθήκαμε 11-0, με 2 3ποντα Κωνσταντίνας Παπασεβαστού, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-14. Ομως, στο 2ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε πολλούς πόντους μέσα στην ρακέτα, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο 31-27.

Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο (47-37), αλλά στο 4ο καταφέραμε να μειώσουμε στο -6 (50-44) 5΄ πριν το τελος, και 52-47, μόλις 1' πριν την λήξη. Δεν καταφέραμε όμως κάτι καλύτερο και η ομάδα της Καλύμνου ανακηρύχτηκε πρωταθλήτρια 2016/2017.

Δεκάλεπτα: 7-14, 31-27, 47-37, 58-47

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Σκουφεζή 1, Μπότσι Αλ., Δρόσου Ελβυρα 13, Κοντού 7, Χριστοφή 2, Δρόσου Μ., Τσαμπουνιάρη 6, Φλάσκου, Φραζή 4, Παπασεβαστού 9(3), Ηλιου 5(1)
ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ SCORERS ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ

Συγχαρητήρια στην Ε.Α.ΚΑ για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς και για την διοργάνωση και την φιλοξενία, παρ'όλα τα πολλά προβλήματα που δημιούργησε η βροχόπτωση, κυρίως κατά την διάρκεια των αγώνων με την ολισθηρότητα από το βρεγμένο δάπεδο να εγκυμονεί συνεχώς κινδύνους για τραυματισμό των αθλητριών.