''Ψυχάρες'' στην Κω!-Παλικαρίσια νίκη του Ιπποκράτη Κω

Παλικαρίσια νίκη του Ιπποκράτη Κω στην παράταση κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 86-79 (κ.α. 67-67), με την ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη να βρίσκεται ακόμη και στο -18!
Ψυχάρες... Απλά, αυτό! Από την... κόλαση του -18 (23-41 στο 18’), στον παράδεισο της νίκης βρέθηκε ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής (όμιλος νότου) τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 86-79 (κ.α. 67-67). Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη είχε τα τεράστια ψυχικά αποθέματα να πετύχει μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Στο α’ ημίχρονο ο Διαγόρας Δρυοπιδέων τα έβαλε όλα, με αποτέλεσμα να «παγώσει» το κλειστό γυμναστήριο της Κω. Όμως οι παίκτες του Ιπποκράτη ήταν εκεί όταν έπρεπε και με καρδιά χιλίων λεόντων πήραν την πολύτιμη νίκη. Ο Τσακαλέρης ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο α’ ημίχρονο, ο Τρύπας ήταν πραγματικά απίθανος (είχε 5/5 τρίποντα) και οι Ασημακόπουλος και Χαρίσης μίλησαν όταν έπρεπε. Ο Κουμπούρας ήταν πραγματικός «μαέστρος» και ο Ονάσογλου έβαλε το δικό του λιθαράκι για να έρθει αυτή η τεράστια νίκη.
Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, αφού με την... εκνευριστική τους ευστοχία προηγήθηκαν 5-14 (4’) απέναντι στον... Τσακαλέρη, που ήταν μία ομάδα μόνος του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 8’ ο Διαγόρας Δρυοπιδέων προηγήθηκε με 14-28, με τον Τσακαλέρη να έχει πετύχει 12 πόντους. Με δίποντο του Κατιάκου το α’ δεκάλεπτο έληξε με το απίστευτο 16-31! Με τους Πέττα και Κουκά, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έδειχνε να παίζει μόνος του (17-35 και 22-38 στο 13’), ωστόσο η αντίδραση από τον Ιπποκράτη ήρθε μετά τα μέσα του β’ δεκαλέπτου όταν και μείωσε με τρίποντο του Ονάσογλου στο 19’ σε 30-43.
Όπως είναι εύλογο, αν ο Ιπποκράτης βελτίωνε την άμυνα ήταν και πρακτικά αδύνατο για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων να έχει τόσο υψηλά ποσοστά ευστοχία, όπως κι έγινε. Η μηχανή της κωακής ομάδας άρχισε να παίρνει μπροστά. Ο... άποντος Χαρίσης του α’ ημιχρόνου έδωσε συνεχόμενες λύσεις και μαζί με τους Κουμπούρα και Ονάσογλου έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα του Ιπποκράτη. Με σερί 14-3 το σκορ έγινε 44-45 και 47-49 με γκολ-φάουλ του Χαρίση. Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι. Με τρίποντο του εκπληκτικού Τρύπα το σκορ έγινε 53-54, ενώ ο Ιπποκράτης προσπέρασε με προσπάθεια του Ονάσογλου (57-56 στο 35’). Ο Καραλής απάντησε με τρίποντο (57-59), ο Κουμπούρας ισοφάρισε (59-59), για να ακολουθήσουν τρίποντα από τους Καρασταμάτη και Τρύπα για να γίνει το σκορ 62-62. Ο Κατιάκος έκανε το 62-64 και ο Κουμπούρας ισοφάρισε σε 64-64. Μόλις 1.30’ πριν το τέλος ο Κουκάς με μία βολή έκανε το 64-65. Ο Ονάσογλου αστόχησε αλλά έγινε διεκδίκηση του ριμπάουντ και η κατοχή ήταν υπέρ του Ιπποκράτη. Στα 55’ ο Ασημακόπουλος αστόχησε σε τρίποντο. Ο κορυφαίος παίκτης του Διαγόρα Νίκος Πέττας αστόχησε σε δύο βολές, ενώ 15’’ πριν το τέλος ο Κουμπούρας κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή κάνοντας το 65-65, αστόχησε στη δεύτερη αλλά ως από μηχανής... Θεός ο Ασημακόπουλος με φόλοου έκανε το 67-65. Στα 3.8’’ πριν το τέλος ο Κουκάς κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 67-67, αφού το σουτ του Χαρίση υπό καλές προϋποθέσεις στην εκπνοή ήταν άστοχο.
Το παιχνίδι... οδηγήθηκε στην παράταση! Εκεί ο Τρύπας με τρίποντο έκανε το 70-67 για να απαντήσει ο Καραλής (70-70). Ο Ονάσογλου διαμόρφωσε το 72-70 και ο Κουκάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (72-73). Με δύο βολές ο Κουμπούρας και δύο «κολλητά» τρίποντα από τους Τρύπα και Ασημακόπουλο, ο Ιπποκράτης έκανε το 80-73 και έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος. Στα 33’’ πριν το τέλος ο Πέττας με τρίποντο μείωσε σε 80-76, ο Τσακαλέρης είχε 0/2 βολές, αλλά ευτυχώς για τον Ιπποκράτη ο Κατιάκος έχασε τη μπάλα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο Κουμπούρας με 2/2 βολές έκανε το 82-76, ο Κατιάκος μείωσε με τρίποντο σε 82-79 αλλά μέχρι εκεί...
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-31, 30-43(ημ.), 50-52, 67-67 (κ.α.), 86-79
Διαιτητές: Καρακάσης- Νάστος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 20, Τρύπας 15(5), Ονάσογλου 12(2), Σκούφης 2, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 9(1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 8(1), Τσακαλέρης 18(2).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Καραμπαμπάς, Κουκάς 19(4), Καραλής 9(3), Κωνσταντώνης, Πέττας 22(2), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 12(3), Λυκογιάννης, Κατιάκος 13(1), Καραβανάς 2.